تاریخچه و ضوابط مدارس شاهد
تاریخچه و ضوابط مدارس شاهد

مدارس شاهد در سال 1365 با دستور امام خميني (ره) به رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران ايجاد شد. رهبرکبير انقلاب در بخشي از پيام خود به رئيس وقت بنياد شهيد تاکيد فرموده اند:«لازم مي دانم در امور فرهنگي فرزندان عزيزم اين يادگاران شهيدان و معلولين و مفقودين و اسراء دقت بيشتر نموده و آنان را از کودکستان تا دانشگاه به بهترين وجه اداره نماييد».

 

در ابتداي تاسيس اين مدارس فرزندان شهدا، معلولان و اسرا به ترتيب در الويت ثبت نام قرار داشتند اما پس از گذشت يک دهه از عمر اين مدارس، نوادگان، برادران، خواهران فرزندان شاهد و ايثارگر و رزمنده نيز امکان تحصيل در اين مدارس را پيدا کردند.

 

ابتدا در چهار منطقه شهر تهران، چهار دبيرستان شاهد تاسيس شد تا تمامي دانش‌آموزان شاهد مناطق 20 گانه تهران را تحت پوشش قرار دهد. به تدريج هر سال تعدادي مدرسه جديد ساخته شد و با گذشت زمان و پايان جنگ درصدي از سهميه اين مدارس به فرزندان شاهد و درصد باقيمانده به دانش‌آموزان خاص اختصاص يافت که البته اکنون تعريف فرزند شاهد نيز براساس شيوه نامه جديد تغيير کرده است.

 

براساس اين شيوه‌نامه تحصيلي متقاضيان در سه گروه اولويت طرح شاهد، اولويت ايثارگري و ساير اولويت‌ها تقسيم و تعريف شده‌اند.

 

مدارس شاهد موظفند 25 درصد از ظرفيت خود را به طرح شاهد، 50 درصد را به گروه‌هاي ايثارگري و 25 درصد را نيز به ساير گروه‌ها اختصاص دهند.

 

هزينه مدارس شاهد نيز توسط وزارت آموزش و پرورش و بنياد شهيد و امور ايثارگران پرداخت مي شود.

 

به گفته مديرکل امور شاهد و ايثارگران بنياد شهيد در حال حاضر بيش از 92 هزار دانش‌آموز شاهد در کشور وجود دارند که 40 درصد آنان (35 هزار نفر) در مدارس شاهد تحصيل مي‌کنن
 

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

 
آشنایی با مدارس شاهد راهنمایی
 
 
 
آشنایی با مدارس شاهد
مدارس شاهد در نظام آموزش و پرورش کشورمان، جزوء مدارس خاص به حساب می آیند. این مدارس زیر نظر ستاد اجرائی شاهد به فعالیت می پردازد. اعضای این ستاد را مدیریت محترم آموزش و پرورش و دو تن از نمایندگان آموزش و پرورش و مدیریت محترم بنیاد شهید و ایثارگران تشکیل می دهند.
دانش آموزان در این آموزشگاه، طی 2 مرحله گزینش خواهند شد. در مرحله اول، ثبت نام موقت انجام شده و مطابق دستور العمل ستاد اجرائی شاهد، امتیاز بندی شده و پذیرش می شوند. اولویت در ورود به مدارس شاهد با فرزندان معزز شاهد، جانبازان 70%، جانبازان 50% تا 69%، آزادگان و ایثارگران (رزمندگان سپاه، بسیج و جانبازان زیر 50% و ...) می باشد.
مدارس شاهد 40 تا 42 ساعت در هفته (این آموزشگاه 42 ساعت در هفته) به فعالیت های آموزشی، پرورشی و هنری دارند. این فعالیت به دو قسمت آموزش رسمی کلاسیک و مکمل (بر اساس نیاز دانش آموزان) در شورای مدرسه تصویب می گردد.
طبق دستورالعمل ستاد اجرائی شاهد، در انتخاب دبیران در هر سال تحصیلی، مدارس شاهد بر تمام مدارس خاص من جمله تیزهوشان، نمونه دولتی و ... ارجحیت داشته و پس از تکمیل کادر اجرائی و آموزشی آن، سایر مدارس اقدام به انتخاب دبیران خود می کنند.
 
 
+ نوشته شـــده در جمعه نوزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعــت۱۰:۱۹ قبل از ظهر تــوسط علی مهری |